pranie chemiczne i wyposażenie pralni

Z ostatniej chwili

Co składa się na wyposażenie pralni ?

Dobór wyposażenia pralni zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Rozróżniamy  dwa rodzaje pralni – pralnia wodna i pralnia chemiczna i każda z nich potrzebuje innego zestawu maszyn pralniczych.  Akcesoria pralnicze sprawdzą się najprawdopodobniej w każdym rodzaju pralni, choć dobór akcesoriów pralniczych, takich jak stoły pralnicze, żelazka, parownice, maglownice, manekiny, wieszaki, regały, żelazka, wózki, folie, pojemniki, pokrowce  itp. zawsze dostosowuje się do specyfiki danej pralni .

W pralni chemicznej w zasadzie potrzebna jest tylko jedna maszyna pralnicza- agregat chemiczny. Hermetycznie zamykany agregat chemiczny pierze na sucho, czyli bez użycia wody. Czynnikiem piorącym jest specjalny rozpuszczalnik chemiczny. Z reguły jest to rozpuszczalnik organiczny o nazwie  czterochloroetylen, który  bardzo skutecznie rozpuszcza brud, jest wydajny i bezpieczny dla tkanin, ale ma jedną, zasadniczą wadę -  jest niezwykle toksyczny i rakotwórczy, a nie da się niestety wyeliminować jego cząsteczek z wypranej już odzieży. Agregaty chemiczne to maszyny bardzo nowoczesne, wydajne, praktycznie bezobsługowe, sterowane elektronicznie i śmiało można zaryzykować twierdzenie, że są również ekologiczne, gdyż cały proces czyszczenia odbywa się w systemie zamkniętym, a do pracy dopuszczane są tylko takie agregaty, które spełniają bardzo wyśrubowane normy jakości i bezpieczeństwa, potwierdzone specjalnymi certyfikatami.

W pralni wodnej pierze się na mokro, a czynnikiem piorącym jest zazwyczaj jakiś detergent. Podstawową maszyną pralniczą w procesie technologicznym prania na mokro są pralnice przemysłowe i nieco od nich nowocześniejsze pralnico wirówki, które łączą w sobie  trzy funkcje- pranie zasadnicze, płukanie  oraz wirowanie.  Największą i najnowocześniejszą maszyną pralniczą, która łączy w sobie wszystkie funkcje procesu prania na mokro ( pranie zasadnicze, płukanie wirowanie, suszenie) jest tunel pralniczy. Na wyposażeniu każdej pralni wodnej niezbędne są suszarki( bębnowe, komorowe, szafowe, suszarko - roztrząsarki , różnego rodzaju prasownice ( nieckowe, nawrotne),  no i oczywiście wszystkie maszyny służące do wykańczania, składania, pakowania i całe mnóstwo akcesoriów pralniczych.

Trzeba pamiętać, że wyposażenie powinno się dobierać do konkretnej pralni, jej rodzaju, wielkości, specyfiki pracy, wymagań klientów itp. W profesjonalnym doborze wyposażenia pralni mogą pomóc specjalistyczne firmy, które najczęściej reprezentują któregoś z ważnych producentów.

 

O nas

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki z branży pralniczej , podstawowe usługi pralni oraz wyposażenie, które każda pralnia powinna mieć. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Wyposażenie pralni wodnej
Czyszczenie chemiczne, WET CLEANING, techniki dywanowe
Pranie wodne, czyszczenie skór, szatnie automatyczne

Świeże newsy branżowe

Pomysł na biznes? Pralnia samoobsługowa!
Czyszczenie dywanu domowymi sposobami
Pranie ubrań noworodka
© Copyright twojaperspektywa.pl All Rights Reserved.