pranie chemiczne i wyposażenie pralni

Z ostatniej chwili

Czyszczenie dywanu domowymi sposobami

Czyszczenie tradycyjnymi, domowymi sposobami stało się modne, nie tylko ze względu przez wzgląd na powszechną, cywilizacyjną chorobę, jaką niewątpliwie stała się alergia. Po prostu tradycyjne sposoby często są równie skuteczne jak najnowocześniejsza chemia, a nie trzeba za nie płacić sporych pieniędzy i na dodatek są bezpieczne. Do argumentu dość wysokich cen za chemiczne czyszczenie dywanu w profesjonalnej pralni chemicznej ( cena za wyczyszczenie metra kwadratowego na sucho w zależności od rodzaju dywanu, stopnia jego zabrudzenia, ilości plam itp. waha się pomiędzy 30-70 zł, co w przypadku dywanów ze sztucznego tworzywa stawia pod znakiem zapytania celowość takiej usługi, gdyż cena mocno przekracza wartość całego dywanu, więc lepiej kupić nowy, niż czyścić stary), dochodzi cała mitręga związana z dowiezieniem i odebraniem dywanu.


Zawsze warto poznać tradycyjne sposoby radzenia sobie z czyszczeniem dywanów, bo choć trzeba włożyć sporo pracy w ich realizację, to jednak argument ekologiczny i estetyczny przekonuje.
Oto kilka praktycznych rad, co robić z brudnym, poplamionym dywanem:

Starajmy się na bieżąco odkurzać dywan z kurzu,brudu i piasku. Najlepiej oczywiście robić to codziennie, a jeśli w domu jest pies ( zwłaszcza długowłose) i dziecko, to nawet dwa razy dziennie. Częste odkurzanie nie dopuści do większych zabrudzeń, bo kurz nie będzie się długo wcierał w dywan.

Najprostsza metoda usunięcia zwykłych, czyli powstałych z kurzu zabrudzeń, polega na posypaniu zabrudzonych miejsc solą, odczekaniu kwadransa, a najlepiej dwóch kwadransów i dokładnym  odkurzeniu.

Kiedy do dywanu przyklei się guma, to trzeba położyć na nią kostkę lodu, wtedy guma stanie się twarda i można ją łatwiej zeskrobać. Miejsce po gumie i jej wtarte we włosy resztki usuwamy spirytusem, ewentualnie rozpuszczalnikiem. 

Przetarcie dywanu wodą z octem ożywi kolory dywanu i go odświeży. Oczywiście operację wykonujemy po uprzednim, dokładnym odkurzeniu dywanu.

Do odświeżenia  dywanu doskonale nadaje się kiszona kapusta. Kapustę dokładnie odciskamy i posypujemy nią uprzednio odkurzony dywan. Wcieramy  energicznie kapustę w dywan, a potem dokładnie zmiatamy szczotką resztki kapusty i odkurzamy.

Jeśli nasz dywan ma frędzle, to najlepiej spryskać je krochmalem ( najwygodniejszy w użyciu jest krochmal w sprayu), bo zapobiegnie to ich splątywaniu i będą się mniej brudzić.

Plamy z lakieru na dywanie usuwamy czystym spirytusem. Nawilżmy czystą szmatkę spirytusem i pocieramy plamę, a ponieważ spirytus szybko paruje, czynność powtarzamy kilka razy. Uważajmy ze zmywaczem do paznokci i z rozpuszczalnikami, bo mogą one odbarwić dywan. 

O nas

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki z branży pralniczej , podstawowe usługi pralni oraz wyposażenie, które każda pralnia powinna mieć. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Wyposażenie pralni wodnej
Czyszczenie chemiczne, WET CLEANING, techniki dywanowe
Pranie wodne, czyszczenie skór, szatnie automatyczne

Świeże newsy branżowe

Pomysł na biznes? Pralnia samoobsługowa!
Czyszczenie dywanu domowymi sposobami
Pranie ubrań noworodka
© Copyright twojaperspektywa.pl All Rights Reserved.