
W pralni chemicznej proces czyszczenia odbywa się na sucho bez udziału wody. Do czyszczenia na sucho przeznaczamy odzież i tkaniny, które mogą ulec zniszczeniu lub deformacji pod wpływem wody i temperatury. To przede wszystkim wyroby ze skóry naturalnej i sztucznej, wyroby z pierza i puchu, tkaniny z naturalnych surowców ( wełna, jedwab, wiskoza, angora, tiul itp.) oraz część specjalistycznej odzieży sportowej czy roboczej .
Do tego typu prania potrzebny jest specjalny agregat do prania chemicznego. To nowoczesna, bardzo droga maszyna, pracująca w cyklu zamkniętym, czyli agrgat podczas pracy jest zamknięty hermetycznie i od momentu włożenia odzieży, zamknięcia i uruchomienia odpowiedniego programu czyszczenia cały proces dzieje się wewnątrz bez możliwości dostępu. To jest wymóg konieczny gdyż w czyszczeniu chemicznym główną role odgrywa specjalny rozpuszczalnik organiczny, bardzo skuteczny w rozpuszczaniu plam i brudu, ale niestety niezwykle toksyczny i rakotwórczy. Czyszczenie chemiczne polega na zamaczaniu przeznaczonej do czyszczenia odzieży w tym organicznym rozpuszczalniku, a rzecz dzieje się w specjalnym bębnie, który w tym czasie wykonuje ruchy obrotowe .W bębnie ( w zależności od rodzaju agregatu jego pojemność wynosi od 10 do 40 litrów) rozpuszczalnik zalewa mniej więcej jedną trzecią jego pojemności, a podczas prania utrzymywana jest specjalnie dość niska temperatura, a mianowicie około 30 stopni Celsjusza. Długość cyklu jest zróżnicowana w zależności od rodzaju agregatu chemicznego, oraz zadanego maszynie programu, ale z reguły trwa od ośmiu do piętnastu minut. Ten cykl może być powtarzany wiele razy w zależności od zabrudzeń i rodzaju tkaniny. Zużyty, brudny rozpuszczalnik trafia do destylatora, gdzie jest oczyszczany w trakcie destylacji, brud spływa do specjalnego pojemnika, a czysty rozpuszczalnik do ponownego cyklu pracy agregatu chemicznego. Pojemnik z odpadami jest cyklicznie oddawany do utylizacji. Podczas pracy agregatu na zewnątrz nie wydobywają się żadne opary, wszystko dzieje się w hermetycznie zamkniętej maszynie, więc agregaty chemiczne nie stwarzają żadnego zagrożenia dla środowiska.
W skrócie cykl prania na sucho przebiega w następujący sposób -
– przyjęcie odzieży, jej dokładny przegląd, oznakowanie, segregowanie
– przygotowanie odzieży do prania, czyli sprawdzenie kieszeni, ewentualne odprucie aplikacji czy guzików i w razie potrzeby wstępne ręczne odplamianie
– włożenie do agregatu chemicznego, wyznaczenie komputerowo odpowiedniego dla pranej odzieży programu
– suszenie
– formowanie odzieży na manekinach
– prasowanie ( parownice , żelazka)
– wykańczanie
– pakowanie i wydanie odzieży