pranie chemiczne i wyposażenie pralni

Z ostatniej chwili

Jak przebiega proces czyszczenia w pralni chemicznej ?

W pralni chemicznej proces czyszczenia odbywa się na sucho bez udziału wody. Do czyszczenia na sucho przeznaczamy odzież i tkaniny, które mogą ulec zniszczeniu lub deformacji pod wpływem wody i temperatury. To przede wszystkim wyroby ze skóry naturalnej i sztucznej, wyroby z pierza i puchu, tkaniny z naturalnych surowców ( wełna, jedwab, wiskoza, angora, tiul itp.) oraz część specjalistycznej odzieży sportowej czy roboczej .Do tego typu prania potrzebny jest specjalny agregat do prania chemicznego. To   nowoczesna, bardzo droga maszyna, pracująca w cyklu zamkniętym, czyli agrgat podczas pracy jest zamknięty hermetycznie i od momentu włożenia odzieży, zamknięcia i uruchomienia odpowiedniego programu czyszczenia cały proces dzieje się wewnątrz bez możliwości dostępu. To jest wymóg konieczny gdyż w czyszczeniu chemicznym główną role odgrywa specjalny rozpuszczalnik organiczny, bardzo skuteczny w rozpuszczaniu plam i brudu, ale niestety niezwykle toksyczny i rakotwórczy. Czyszczenie chemiczne polega na zamaczaniu przeznaczonej do czyszczenia odzieży w tym organicznym rozpuszczalniku, a  rzecz dzieje się w specjalnym bębnie, który w tym czasie wykonuje ruchy obrotowe .W bębnie ( w zależności od rodzaju agregatu jego pojemność wynosi od 10 do 40 litrów)  rozpuszczalnik zalewa mniej więcej jedną trzecią jego pojemności, a podczas prania utrzymywana jest specjalnie dość niska temperatura, a mianowicie około 30 stopni Celsjusza. Długość cyklu jest zróżnicowana w zależności od rodzaju agregatu chemicznego, oraz zadanego maszynie programu, ale z reguły trwa od ośmiu do piętnastu minut. Ten cykl może być powtarzany wiele razy w zależności od zabrudzeń i  rodzaju tkaniny. Zużyty, brudny rozpuszczalnik trafia do destylatora, gdzie jest oczyszczany w trakcie destylacji, brud spływa do specjalnego pojemnika, a czysty rozpuszczalnik do ponownego cyklu pracy agregatu chemicznego. Pojemnik z odpadami jest cyklicznie oddawany do utylizacji. Podczas pracy agregatu na zewnątrz nie wydobywają się żadne opary, wszystko dzieje się w hermetycznie zamkniętej maszynie, więc agregaty chemiczne nie stwarzają żadnego zagrożenia dla środowiska.  

W skrócie cykl prania na sucho przebiega w następujący sposób -
– przyjęcie odzieży, jej dokładny przegląd, oznakowanie, segregowanie
– przygotowanie odzieży do prania, czyli sprawdzenie kieszeni, ewentualne odprucie aplikacji czy guzików i w razie potrzeby wstępne ręczne odplamianie 
–  włożenie do agregatu chemicznego, wyznaczenie komputerowo odpowiedniego dla pranej odzieży programu
– suszenie
– formowanie odzieży na manekinach
– prasowanie ( parownice , żelazka)
–  wykańczanie
– pakowanie i wydanie odzieży

O nas

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki z branży pralniczej , podstawowe usługi pralni oraz wyposażenie, które każda pralnia powinna mieć. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Wyposażenie pralni wodnej
Czyszczenie chemiczne, WET CLEANING, techniki dywanowe
Pranie wodne, czyszczenie skór, szatnie automatyczne

Świeże newsy branżowe

Pomysł na biznes? Pralnia samoobsługowa!
Czyszczenie dywanu domowymi sposobami
Pranie ubrań noworodka
© Copyright twojaperspektywa.pl All Rights Reserved.