pranie chemiczne i wyposażenie pralni

Z ostatniej chwili

Prania- jak rozplanować pomieszczenie na pralnię

Planując układ pralni trzeba brać pod uwagę kilka ważnych czynników. Pierwszy to oczywiście wymogi prawne jakie stawia ustawodawca dla lokalu w którym ma funkcjonować pralnia. Podstawą prawną jest rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych budynków i pomieszczeń opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 75 w pozycji 690 dnia 12 kwietnia 2002 roku , rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym oraz sanitarnym pomieszczenia , opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 213/2006 w pozycji 1568.

Pralnie w dużej skali, nie jest taką sobie zwykłą usługą, bo specyfika tego procesu technologicznego, zarówno wtedy jeśli chodzi o pranie wodne, jak i pranie na sucho, zakłada kontakt z toksycznymi substancjami chemicznymi takimi jak rozpuszczalniki organiczne, detergenty itp., a obsługa profesjonalnych i z reguły bardzo ciężkich maszyn pralniczych stwarza duże zagrożenia zarówno dla obsługujących te urządzenia pracowników jak i dla pomieszczeń w których są usytuowane. Maszyny pralnicze są nie tylko bardzo ciężkie, ale ich praca powoduje większe lub mniejsze drgania, które przenoszą się na podłoże, dlatego stropy pomieszczeń pralni muszą być specjalnie wzmocnione.

W zależności od rodzaju pralni ( wodna lub chemiczna ) inaczej nieco rozkładamy jej pomieszczenia.

Lokal w którym ma się mieścić pralnia chemiczna nie może być mniejszy niż 50 metrów kwadratowych , a wysokość lokalu musi wynosić co najmniej 3,3 metra. Układ pomieszczeń musi być tak zaprojektowany, aby pomieszczenia socjalne dla pracowników miały 5-8 m kwadratowych , sanitariaty od 2-3 m kwadratowych i musi być koniecznie zamykany na klucz magazynek na środki chemiczne o wielkości co najmniej dwóch metrów kwadratowych. Układ pralni chemicznej powinien zapewniać łatwy i bezpieczny dostęp do maszyn, być funkcjonalny i estetyczny, gdyż tego typu usługi są kierowane do klientów indywidualnych.

W przypadku pralni wodnych, które mają charakter przemysłowy, estetyka liczy się mniej, ale bezpieczeństwo pracy, funkcjonalność jak najbardziej. Pomieszczenie na pralnię wodną nie może być mniejsze niż 90 m kwadratowych, jego wysokość powinna mieć co najmniej 3,3 metra.

W każdego typu pralni powinna być doskonała wentylacja .

 

 

O nas

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki z branży pralniczej , podstawowe usługi pralni oraz wyposażenie, które każda pralnia powinna mieć. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Wyposażenie pralni wodnej
Czyszczenie chemiczne, WET CLEANING, techniki dywanowe
Pranie wodne, czyszczenie skór, szatnie automatyczne

Świeże newsy branżowe

Pomysł na biznes? Pralnia samoobsługowa!
Czyszczenie dywanu domowymi sposobami
Pranie ubrań noworodka
© Copyright twojaperspektywa.pl All Rights Reserved.