W polskich warunkach formalności przy zakładaniu własnej pralni, nie ma przesadnie wiele- specjalne koncesje, czy pozwolenia nie są wymagane, praktycznie formalności sprowadzają się do zgłoszenia działalności, wyboru formy opodatkowania w Urzędzie Skarbowym oraz zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zasadzie każdy, kto ma środki finansowe, odwagę i wiedzę nie tylko z zakresu branży pralniczej, ale tez o przepisach prawa regulujących tą dziedzinę, może po dokonaniu wymienionych wyżej niezbędnych formalności, rozpoczynać działalność.
Wybór rodzaju pralni
Zasadniczo do wyboru są dwa rodzaje prani – wodna i chemiczna. Pralnia wodna, gdzie pierze się z użyciem wody i detergentu, ma charakter przemysłowy, a pralnia chemiczna, gdzie pierze się na sucho za pomocą specjalnego rozpuszczalnika, obsługuje klientów indywidualnych.
Koszty inwestycji i koszty prowadzenia pralni
Wysokość kosztów przy otwieraniu i prowadzeniu swojej pralni zależy przede wszystkim od jej rodzaju, wielkości, wyposażenia i lokalizacji, co wiąże się bezpośrednio z wysokością czynszu za wynajem pomieszczeń na pralnię.
Na koszty inwestycyjne wchodzą: koszt zakupu maszyn pralniczych ( największa pozycja, bo maszyny, zwłaszcza nowoczesne, są bardzo drogie), koszt zakupu innego niż maszyny wyposażenia, takiego jak np. akcesoria pralnicze, czy wystroju wnętrza, koszt wynajmu odpowiedniego lokalu, koszt dostosowania lokalu do wymagań prawnych i technicznych, koszty administracyjne i koszty reklamy. W przypadku kosztów prowadzenia pralni opieramy się jedynie na symulacjach, ale jeśli symulacje opracowuje profesjonalna firma, to z reguły sprawdzają się nomen omen w praniu w stu procentach.
Wybór lokalizacji pralni
Bardzo ważny i bardzo trudny. Najlepsze lokalizacje to ciągle hipermarkety w wielkich miastach, gdzie ceny najmu są niebotyczne, nowe osiedla w dużych miastach, a prowincja to ciągle jeszcze duże ryzyko, bo jest jeszcze zbyt biedna, żeby sobie pozwolić na luksus czyszczenia chemicznego. Przy wyborze lokalu na pralnię trzeba pamiętać o ograniczeniach dla lokalu wynikających z przepisów prawa.
Wybór sposobu finansowania inwestycji
Oczywiście najlepiej mieć własną gotówkę, przynajmniej na część inwestycji. Dość częstym sposobem finansowania jest oczywiście kredyt, można też zdecydować się na franczyzę, przynajmniej dopóki biznes się nie rozkręci, no i oczywiście można starać się o dofinansowanie z programów Unii Europejskiej, choć to nigdy nie zastąpi całkowitego finansowania i jest obwarowane niezliczoną ilością przepisów i utrudnień.