pranie chemiczne i wyposażenie pralni

Z ostatniej chwili

Pralnia chemiczna - sposób na biznes?

Pralnia chemiczna jest miejscem, do którego zanosi się tą część garderoby, która nie może być prana ręcznie lub mechanicznie. Do tego rodzaju garderoby zaliczamy garnitury, marynarki, eleganckie suknie czy wełniane płaszcze. Pralnia chemiczna to miejsce, w którym klienci nie rzadko zostawiają całkiem pokaźną ilość gotówki, dlatego przed przystąpieniem do otwarcia takiego biznesu warto wiedzieć, jak będzie wyglądać inwestycja.

Lokalizacja

Pralnia chemiczna z założenia jest miejscem, gdzie trafia tylko określona część garderoby. Jej lokalizacja nie powinna być trudna. Najlepszymi miejscami będą: rynek, centrum handlowe i wszystkie te miejsca, gdzie w pobliżu znajduje się sporo butików i sklepów z droższą odzieżą. Należy pamiętać, że lokalizacja związana jest z wysokością czynszu, dlatego decydując się na atrakcyjne miejsce do inwestycji należy także doliczyć koszty wynajmu lokalu.

Warto szukać takich miejsc, gdzie w pobliżu znajdują się również eleganckie restauracje. Można "dogadać się" z właścicielem restauracji, aby polecał naszą pralnię wszystkim tym klientom, którzy podczas obiadu niechcący się pobrudzą. Do współpracy można również zaprosić sklepy z elegancką odzieżą, które polecą naszą pralnię swoim klientom. Osoby kupujące drogi garnitur czy suknię wieczorową na pewno będą chcieli wiedzieć, gdzie w pobliżu jest tania pralnia chemiczna.

 

Pralnia

Pralnię można otworzyć na dwa sposoby: można podpisać umowę franszczyzny ze znaną marką, lub budować swój własny wizerunek. Korzystanie z czyjejś marki jest często bardzo drogie, dlatego nie mając zbyt wielu pieniędzy na inwestycję warto zrobić coś swojego. Pralnia powinna być na tyle dużym miejscem, aby zmieścić w niej najważniejsze urządzenia: żelazka, deski do prasowania, maglownicę itd. Pralnia musi posiadać rozbudowaną sieć elektryczną, a także podłączenie do sieci wodociągowej i zadbane zaplecze sanitarne.

Bardzo ważne jest określenie, czym konkretnie będzie się zajmowała pralnia. Może to być wyłącznie pranie ubrań, a może to być również: czyszczenie skór, tapicerek, pościeli, kożuchów itd. Im więcej usług, tym większa szansa na zdobycie stałych klientów. Asortyment usług powinien być spory, gdyż klienci tacy jak hotele, restauracje czy domy weselne mogą wejść z nami w poważniejszą, stałą współpracę.

 

Koszty

Ile kosztuje założenie pralni chemicznej? Kosztów rejestracji firmy nie trzeba opisywać, bo są to dziesiątki złotych. Warto zacząć od większych wydatków. Wynajem lokalu w atrakcyjnym położeniu to wydatek rzędu 2000-3000 złotych miesięcznie. Remont pralni na pewno pochłonie nieco budżetu, dlatego doliczymy kolejne 3000 złotych. Najwięcej pieniędzy wydamy na wyposażenie pralni. Używane maszyny to wydatek około 150 000 złotych. Nie ma sensu inwestować w nowy sprzęt, gdyż w Internecie bez problemu kupimy "używki" od pralni, która jest w fazie likwidacji.

Kolejnym wydatkiem będą żelazka, deski do prasowania oraz oczywiście kasa fiskalna. Nie zapominajmy o chemii i tunelach piorących. To pochłonie przynajmniej 50 000 złotych.

Podsumowując wszystkie wydatki klaruje nam się suma około 200 000 - 250 000 złotych. Tyle potrzebujemy na inwestycję. Decydując się na własną markę czas potrzebny do odrobienia strat będzie wynosił minimum 10 lat. Wchodząc w układ franszczyznowy wielu urządzeń kupować nie musimy, ale jesteśmy zależni od innej marki. Czy opłaca się otwierać pralnię chemiczną? Jak najbardziej tak. Warunkiem jest tylko trzeźwe podejście do swojej firmy oraz chłodna głowa podczas tworzenia businessplanu. 

O nas

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki z branży pralniczej , podstawowe usługi pralni oraz wyposażenie, które każda pralnia powinna mieć. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Wyposażenie pralni wodnej
Czyszczenie chemiczne, WET CLEANING, techniki dywanowe
Pranie wodne, czyszczenie skór, szatnie automatyczne

Świeże newsy branżowe

Pomysł na biznes? Pralnia samoobsługowa!
Czyszczenie dywanu domowymi sposobami
Pranie ubrań noworodka
© Copyright twojaperspektywa.pl All Rights Reserved.